
Porijeklo: Mađarska
Upotreba: Pastirski pas
FCI Razvrstavanje: I. FCI grupa (ovčarski i pastirski psi)
I. sekcija: Ovčari
Bez ispita u radu
Povijest
Mađarski pastirski pas Azijskog porijekla. Preci ovih pasa su na našu teritoriju stigli sa pastirima nomadima.
Opći opis
Drevna mađarska pastirska pasmina srednje veličine, živahnog temperamenta, vrlo nadaren za učenje. Jake je konstitucije, dobro razvijenih kostiju i mršavog mišićavog tijela. Duljina tijela jedanaka je visini u grebenu; udovi i kralježnica formiraju kvadrat.
Konstituciju individualnih dijelova tijela teško je prosuditi budući da jako razvijeno krzno pokriva čitavo tijelo sa tendencijom formiranja traka i pletenica. Dlaka glave toliko je gusta, da joj daje ovalni oblik i zaklanja oči. Obilno prekriveni rep, koji se uvija u spiralu naprijed preko leđa, daje mu blagu uzlaznu liniju tijela, gledano prema repu. Teško je razdvojiti različite dijelove udova, stoga se proporcije i kutevi praktičnije mogu ocijeniti u pokretu. U budućnosti će se ocjenjivanje pulija odvijati na stolu.
Važnije proporcije mjera
Dužina/visina: 1/1
Dužina nosa/glave: 3,5/10
Dubina grudi/visina: 4,5/10
Širina grudi/visina: 3,3/10
Obim struka/visina: 12,5/10
Dužina ušiju/dužina glave: 5,2/10
Ponašanje i temperament
Živahna, jako inteligentna rasa. Odličan čuvar, voli djecu, danasnja forma se razvila pod uticajem sportskog odgoja (kao psa za pratnju).
Glava
Lubanja je mala i finog oblika. Gledana sprijeda je okrugla, a sa strane eliptična. Prvenstveno se može usporediti s klupkom pređe. Glava kuje ima nešto finije linije; a pas malo oštrije, ali ne i grube.Vrat se nalazi pod kutem od 45 stupnjeva s horizontalom, svako odstupanje od okvira srednje veličine smatra se manom. Puli s nižim vratom objesi glavu i se ona uvijek nalazi blizu tla. Vrat koji je previsok ili prenizak rezultira u smanjenoj sposobnosti kretanja. Prekratki ili predugi vrat također predstavlja manu.
Vrat pulija je idealan, ako se pod krznom ne može razlikovati od linije trupa. Njuška je kratka i iznosi trećinu duljine glave. Duljina njuške treba se mjeriti od grebena njuške do vrha nosa. Što je dulja, to je mana ozbiljnija. Klasifikacija je „odličan“ do 40% duljine glave, iznad toga ocjena se smanjuje.
Grebeni obrva jako su izraženi. Linija početka gubice lagano je svedena na luk. Nosni hrbat je ravan. Nos je relativno mali, nije naglašen te je crn u svim varijacijama boja pulija.
U slučaju crnih, žućkasto smeđih i sivih pulija, duboki crni nos je prirodni zahtjev. Pigmentacija u slučaju bijelih pulija prosuđuje se nešto blaže. Pravilni zubi imaju zagriz u obliku škara.
Ako su zubi nepravilni, ocjena klasifikacije se smanjuje naniže. Šaranov i štukin zagriz su u slučaju pulija nedostatci koji rezultiraju isključenjem iz uzgoja. U dobi ispod pet godina, zagriz u obliku kliješta smatra se manom. U slučaju ako se dva središnja prva pretkutnjaka nagnu izvan krivulje i gornji zubi ih zagrizu, to se ne smatra nedostatkom. Ukoliko nedostaje jedan prvi pretkutnjak, može se dodijeliti ocjena „odličan“, ali ne i titula prvaka, a ako nedostaju dva prva pretkutnjaka samo ocjena „vrlo dobar“.Nedostaju li tri od svih pretkutnjaka, može se dati samo ocjena „dobar.“ U slučaju da nedostaje drugi, treći ili četvrti pretkutnjak, te možda prvi i drugi kutnjak, puli može dobiti samo ocjenu „dobar.“ Nedostatak trećeg kutnjaka nije ozbiljan nedostatak, ali pri dodjeli titule prvaka definitivno se može smatrati razlikovnim čimbenikom.
Usne su pripijene i crne kod svih varijacija boja pulija. Dobro pigmentirani rub usana i mekog nepca pozitivno utječu na ocjenjivanje.Oči su crne, kaveno smeđe boje lagano sužene sa živahnim, inteligentnim izrazom. Šarenica treba biti što tamnija. Srednje smeđe ili tamno smeđe oči klasificirane su kao „odlične.“ Ako su oči svjetlije boje i oči preuskog izreza može se dodijeliti ocjena „vrlo dobar“. Žute oči su ozbiljna mana, može se dobiti samo ocjena „dovoljan“. Okrugle, velike oči obično su popraćene neravnim nosom i glavom, što nije poželjno, ali može dobiti eventualno ocjenu „vrlo dobar.“ Rubovi kapaka su pripijeni i crni u svim varijacijama boja pulija. Labavi kapci ukazuju na opću labavu konstituciju, a što je definirano kao nasljedno ozbiljnim nedostatkom, te se može dati samo ocjena „dobar“. Uši imaju široku osnovu, postavljenu na srednju visinu. Njihova osnova može se opipati u liniji manjeg očnog kuta, formiranog spajanjem gornjeg i donjeg kapka. Viseća koža je V-oblika sa zaobljenim vršcima s izraženim trendom prema dolje. Rub očnog kuta mora dosezati najmanje do manjeg ruba očnog kuta. U idealnim slučajevima uši se ne pokreću u uzbuđenju i ne okreću se prema natrag. Previsoko postavljene uši i njuška dulja od špoeželjne rezultira gubitkom sklada i jedinstvenog karaktera glave. Ovo su nedostaci koji se moraju kazniti pri ocjenjivanju. Ušima koje su lagano previsoke može se dodijeliti ocjena „vrlo dobar“, a visoko postavljene, lagane, krate i još i pokrente uši mogu dobiti ocjenu „dobar“.
Lubanja
Mala i fina.
Stop (početak gubice)
Lagano sveden na luk.
Nos
Relativno mali, crne boje.
Gubica
Slabo izražena, nosni hrbat ravan.
Usne
Pripijene, dobro pigmentirane..
Čeljust/zubi(zubalo)
Puno zubalo sa zagrizom u obliku škara (42 zuba).
Oči
Srednje veličine, tamno smeđe boje, malo koso postavljene, živahnog, inteligentnog izraza. Srednji međusobni razmak. Očni kapci pripijeni, dobro pigmentirani.
Uši
Široko, srednje visoko postavljene. Više u obliku zaobljenog slova V.
PULI STANDARD FCI Nr. 55
Tijelo
Tijelo pulija karakterističnog je kvadratnog oblika: visina na hrptu jednaka je duljini torza. Kod mužjaka se ovo mora ocjenjivati vrlo strogo. Kod kuja je prihvatljvo pet postotno odstupanje u proporciji duljine torza prema visini hrpta, veće odstupanje može rezultirati u klasifikaciji koja maksimalno iznosi „vrlo dobar“. Pravi kvadratni, ili kako se često nazivaju „kvadratični“, potpuno razvijeni psi pojedinci praktično su kvadratno oblikovani čak i dok su štenci – niski su i široki. Uobičajeni nedostatak je i produljeni torzo. Obično je područje slabina dulje nego što treba biti, a što često rezultira , zajedno s zmijolikim načinom hoda. Promatranje gornje linije odozgo odmah otkriva nedostatak. Određivanje duljine torza pulija nije laganza zadaća; ona zahtijeva opipavanje i mnogo prakse. Dok opipavate, uvijek gledajte na vrh ramena, jer je to polazna točka za mjerenje duljine tijela pulija. Kod pasa s potpuno razvijenim krznom inače kratko tijelo može se činiti dulje zbog gustog krzna oko vrata! Idealni hrbat ide lagano iznad gornje linije ali je uočljiv. Leđa su čvrste građe, srednje duljine.Slabine su vrlo mišićave. Šape su lagano nagnute, kratke (ne jako nagnute), a što omogućuje najekonomičniji prijenos snage. Donja linija postepeno raste prema stražnjem dijelu. Rep je postavljen na srednju visinu te je čvrsto svinut u spiralu na sapi. Kad se ispruži dostiže do skočnog zgloba. Kratki repovi su nasljedni stoga se za vrijeme suđenja moraju definitivno smatrati razlikovnim aspektom pri dodjeljivanju titula. Puliju se može dati ocjena „odličan“ ako rep pada prema slabinama, te je čvrsto pripijen na strane ili je svinut u krug na gornju liniju. Puli s repom u obliku srpa može dobiti samo ocjenu „dobar“. Poželjno je držanje repa koji je zatvoren cijelo vrijeme . Nesigurno držanje repa ozbiljna je mana. Ako pas koji sudjeluje na izložbi bovjesi rep za vrijeme odjenjivanja i ne podigne ga u kratkom vremenu čak i u pokretu, može se ocijeniti s maksimalno „vrlo dobrim“. Držanje repa pulija mora se smatrati obilježjem pasmine. Rep svinut preko sapi ili koji počiva na slabinama zahtjev je u svim okolnostima, slično kao i u ringu! Grudi su umjereno svinute, duboke i dugačke. Bačvaste grudi rezultiraju teturavim kretanjem i uskim, praznim područjem oko srca. Pas koji nema dovoljno savijene grudi ima preblizu postavljene prednje noge, te je njegovo čitavo tijelo uže nego što je poželjno. Naravno, ovo se ocjenjuje kao abnormalnost konstitucije.
Vrat
Srednje dužine, čvrst i mišićav. Postavljen pod kutom od 45 stupnjeva, prekriven gustom dlakom.
Gornja linija
Ravna, zbog repa izgleda da se blago uzdiže ka nazad.
Greben
Blago se izdiže iznad linije leđa.
Leđa
Srednje dužine, ravna, zategnuta, mišićava.
Slabine
Kratke mišićave.
Grudni koš
Dubok, širok, dobro zasvođen
Trbuh
Zategnut, postupno se uzdiže ka nazad.
Rep
Postavljen srednje visoko, savijen preko zdjelice i zadnjice. Dobro odlakan. Ispružen doseže do skočnog zgloba.
Prednji dio tijela
Prednja stopala stoje srednje široko i paralelno. Ramena lopatica tijesno je pripijena uz prsa. Vrhovi ramena su u ravnini s prsima. Ramene lopatice tvore pravi kut s nadlakticom. Nadlaktica je srednje duljine, mišićava i paralelna s uzdužnom osi torza. Laktovi tijesno zatvaruju prsa. Podlaktice zatvaraju kut od 120 do 130 stupnjeva s nadlakticom. Podlaktica je dugačka i ravna, slabo mišićava. Šape su kratke, okrugle, čvrste građe i zatvorene. Nokti su crni ili sivi poput škriljevca. Jastučići na šapama su tamni i elastični.
Ramena
Lopatice kose i čvrste. Kut lopatice i nadlaktice 100-110 stupnjeva.
Nadlaktica
Srednje dužine, mišićava, Paralelna sa uzdužnom osom tijela.
Lakat
Čvrsto pripijen uz grudi. Kut nadlaktice i podlaktice 120-130 stupnjeva.
Podlaktica
Dugačka i ravna sa suhim mišićima.
Prednje šape
Kratke, okrugle, sa čvrsto zbijenim prstima. Nokti crni ili tamno sivi. Jastučići tamni i gipki. šape srednje široko postavljene i paralelne.
Stražnji dio tijela
Stražnje noge su srednje široko postavljene i paralelne. Gornji dio bedra i podlaktice dugački su i mišićavi. Zdjelica formira pravi kut s gornjom bedrenom kosti. Bedrena kost formira kut od 100-110 stupnjeva s goljenicom. Skočni zglob je mršav, donožje je kratko. Zglobovi su skladni I suhi. Stražnje šape su lagano ravnije od prednjih. Nokti su također tamno sivi poput škriljevca ili crni. Jastučići na šapama su elastični i tamni.
Zadnje noge
Srednje široko postavljene paralelne. Dugačke i mišićave. Kut zdjelične i butne kosti 100-110 stupnjeva. Kut koljena 100-110 stupnjeva.
Došaplje
Suho, sa jakim mišićima.
Zadnje šape
Iste kao i prednje, samo malo plosnatije.
Hod/kretanje
Hod je živahan i temperamentan. Ova vrsta hoda jedino je moguća ako su udovi pravilni i dobre muskulature. Bilo koji oblik nepravilnog položaja udova rezultirat će izgubljenom energijom.
Hod
Živahan temperamentan. Kratak korak, brz galop, veoma okretan. Pokreti često karakteristično kratki,usitnjeni, skakutavi, nikad teški.
Koža
Bez bora, zategnuta dobro pigmentisana. Na neodlakanim mjestima, kod svih vrsta crna ili tamno siva.
Dlaka
Kod šteneta, gusta i valovita, ili kovrčava. Kasnije se formiraju pletenice ili trake. Dlaka se sastoji iz grube dlake i meke poddlake. Odnos ove dve vrste određuje i izgled dlake. Ima li mnogo više grube dlake, krzno gubi svoj karakterističan izgled. Ako je postotak poddlake veći od poželjnog, krzno se teško može održavati. Genetički određen procenat dlake i poddlake, daje psu poželjan izgled krzna, koji se lakše održava. Dužina dlake je najveća na leđima, slabinama i grebenu (20-30 cm). Najkraća je na glavi i nogama (10-12 cm). Dlaka na glavi je idealna, ako je jaka i tanke pletenice dobro prekrivaju oči i nosnik. Iščešljana, zapostavljena i zamršena dlaka su podjednako nepoželjne.Dlaka je posebna značajka pasmine.Dlaka se kroz različite stadije razvija iz valovite, kovrčave strukture pokrova štenca do pustene strukture resa i dredova pulije odrasle dobi. Proporcije gornje dlake i meke podlake određuju karakter krzna, a što je genetički određeno. Poželjna su krzna koja suu obliku pletenica ili s tankim resama.
Ocjena "odličan" može se dati samo onim pulijiima, koji imaju potpuno homogneu dlaku s dobro strukturiranim pokrovom područja lica/glave. Ko ispitivanja pasmine prihvatljiva je oskudna, kuštrava dlaka ako se kvaliteta strukture dlake može ustanoviti opipom iste. Nedostatni pokrov glave, otrcana dlaka na grudima ili hrptu može biti ocijenjena samo ocjenom "vrlo dobar". Greška koja se javlja pri ocjenjivanju cjeloukupne dlake je dlaka otvorene strkture na hrptui glavi, a što se mora uzeti u obzir razmatranje prilikom dodjeljivanja titule prvaka. Puli s dlakom sažvakanom oko stopala može dobiti samo "vrlo dobar". Pas s kuštravom dlakom također ne može dobiti ocjenu "odličan".
Koža
Dobro pigmentirana, boje sivog škriljevca. Lako se može procijeniti na donjoj strani ili na leđima.
Boje
U slučaju crne boje tražimo što je moguće dublju nijansu crne boje, ali hrđave nijanse predstavljaju prirodnu karakteristiku pulija i ne mogu se smatrati manom. Bijela mrlja od najviše 3 centimetara u promjeru na prsima je prihvatljiva, ali takav pas ne može biti pobjednik, budući da je to nasljedna osobina. U slučaju bijelih pulija pješčana nijansa je neprihvatljiva i uzrok je eliminacije iz pasmine. U slučaju svjetlo žute s crnom maskom možemo naići na pse različitih nijansi ali u svim slučajevima je poželjna tamna maska oko gubice.
Siva boja krajnje je rijetka. Pepeljasta, srebnasta nijansa razvija se samo u kasnijem stadiju ontogeneze pojedinačnog psa. Može se dogodti, da se siva značajka pojavi u dobi od 7 – 8 tjedana. Općenito, to se događa u dobi od 4-5 mjeseci, ili u dobi od godine dana kada proces sijeđenja fiksno počinje. Istinski sivi puli postat će potpuno siv u dobi od 1 – 1,5 godina, stoga puliji koji su rođeni i registrani kao crni mogu se jedino službeno reklasificirati u sive pri ispitivanju pasmine do dobi od 18. mjeseci.
Crna (kod starijih pasa sa prelivom boje hrđe-ruzine)
Bijela (bez preliva)
Svjelo žuta s crnom maskom (maskoz fako)
Isprano siva (sa obaveznom crnom maskom na ličnom dijelu)
Siva. Dozvoljena bijela točka prečnika 5 cm na grudima, i bijelim prelivom između prstiju. Sve ostalo se smatra greškom.
Visina:
Samo iskusni sudac može prosuditi visinu pulija s apsolutnom sigurnošću. U krajnje dvojbenim slučajevima međutim, preporučljivo je izmjeriti visinu. U procesu ocjenjivanja mora se strogo razmatrati domena visine kako to stoji u standardu. Pritom ne smije biti cilj „priječenje pulija u rastu“ niti nastojanje da ga se učini višim. Kod pasa koji su viši li niži od visine utvrđene u standardu, da bi se potpomogla homogenost, treba dati nižu ocjenu. U slučaju mužjaka željena idealna veličina je 41-43 cm, a kod kuja 38-40 cm. U slučaju mužjaka idealna projsečna veličina zahtjev je za ocjenu „odličan I.“ Puli dostiže punu visinu u dobi od 9 mjeseci, stoga čak i u klasama juniora i ispitima pasmine je poželjna idealna visina.
Mužjaci: 39-45 cm (idealno: 41-43 cm)
Ženke: 36-42 cm (idealno: 38-40 cm)
Težina
Mužjaci: 13-15 kg
Ženke: 10-13 kg
Greške
Sva odstupanja od gore navedenog se smatraju greškom. Težina greške treba biti proporcionalna veličini odstupanja.
Diskfalifikacijske greške
Sukladno standardu:
- oči žute boje
- deformacija strukture mandibule (donje vilice) i maksile (gornje vilice) koja uzrokoje „plesanje“ vilica
- ako nedostaje više od dva prva pretkutnjaka ili bilo koji drugi, treći, četvrti pretkutnjak ili prvi ili drugi kutnjak
- Srpasti oblik ili ravno držanje repa
-Veličina koja odstupa od gore navedenih granica u standardu
- Kratka glatka dlaka otvorene strukture
- Nedostaci boje (blijeda, crna i žućkastosmeđa) i neujednačenost boje
Bilo koje odstupanje od gore navedenih točaka treba se smatrati manom i ozbiljnost s kojom se pristupa mani treba biti srazmjerna stupnju iste.
Napomena
Mužjaci moraju imati dva normalno razvijena testisa.





