
U većini slučajeva predstavnici rasa, koji su vijekovima korišteni za tjeranje stada, imaju urođeni instinkt za obavljanje tih zadataka. Potrebna je ipak dosljedna obuka, bez koje nijedan pas- ma koliko talentirani bio ne može biti dobar tjerač. Najjednostavniji način za tu obuku jeste, da se mladi pas (čim mu fizičke sposobnosti dozvole) stavi pod komandu iskusnog psa-tjerača stada. To je praksa iz prošlosti, koja se primjenjuje i dan danas.
Obuka Pulija za rad oko ovaca
Tekst objavio i uredio: Vatroslav Zuppa Bakša, Autor teksta: Molnar Jozsef, 18.08.2013.
Vidimo, da obuka traje nekih 4 mjeseci, ali taj period se može prepoloviti uz malo maštovitosti i nešto više rada sa psom. Evo, kako to izvode današnji pastiri u Vojvodini (pa i u Mađarskoj). Još u toku dvotjednog perioda na početku obuke, napravi se veoma “jednostavna igračka” . Na konop od 70-80cm veže se oveći čvor ili mali komad klipa kukuruza ili drveta. Sa ovom igračkom treba zaokupiti pažnju šteneta par puta na dan i igrati se s njim par minuta po nekoliko puta dnevno. Nakon par dana, kada štene već traži igru, kraj konapa se veže na ovratnik starog iskusnog psa. Pomoću ovog trika, štene će konstantno pratiti svoju igračku, a stim i kretanje psa, koji izvršava komande pastira. Ubrzo će povezati aktivnosti svoje igračke sa izrečenim komandama, pa je obuka neusporedivo lakša i brza.
Obuka za tjerača, bez pomoći iskusnog starijeg psa je puno teža i neizvesnija, pa je stoga pastiri i ne prakticiraju. Takav vid obuke ipak postoji. Ljudi, koji se aktivno bave tjeranjem, kao sportskom disciplinom, na taj način pripremaju svoje pse, ali je tu ipak potrebna veliko dresersko predznanje i iskustvo. Takmičenja se održavaju u više kategorija. Psi sa rodovnikom se pripremaju na ovakav način, iz razloga da im se dlaka ne upropasti na njivi.
Preduvijeti obuke
No prije nego što se počne sa bilo kakvom obukom, postoje preduvijeti -nepisana pravila koje treba ispoštovati da bi obuka urodila sa rezultatom.
1. Početni korak je kod pulija da se ošiša, ako već ima dužu dlaku. Razlog tome je što je konstrukcija dlake kod pulija takva, da lako sakuplja sve moguće korove i čičkove na njivi, isti mu smetaju, nerviraju ga , pa gubi koncentraciju i volju za rad. Psu se ostavlja dlaka od oko 3 cm., rozeta na glavi može ostati netaknuta, a može se i ošišati. Ako se vlasnik opredijeli da skine rozetu, treba psu dati 4-5 dana, da bi se navikao na novu frizuru. Za to vrijeme ne treba ga voditi u duže šetnje, jednostavno pustiti da u dvorištu sam nađe zaklon od sunca, ako mu je potreban.
2. Sledeća obaveza je da se pas nauči nekim osnovnim vježbama poslušnosti, te ga treba naviknuti na saobraćaj ljudi-životinja-poljoprivrednih mašina. Ne postoji neko striktno pravilo kakve se vježbe biraju, bitno je da pas sluša svog gazdu i na povodniku i bez, jednom riječju- da se može pouzdano kontrolisati
3. Staro pravilo je da se psi početnici ne vode sa stadom, gdje ima ovaca koje se trebaju uskoro ojanjiti, ili su ovce sviježe ošišane. Može se dogoditi da pas besprijekorno savlada sve viježbe poslušnosti, a u susretu sa životinjama ipak bude pretjerano agresivan i težak za kontrolu. Da se izbjegnu sve moguće štete, pastiri se drže ovog pravila.
4. Treba ustanoviti da li je pas sposoban za rad tjerača. Ovo je veoma lako ustanoviti, na osnovu njegovog ponašanja. Ako ga pustite sa povodnika kod stada, a on se ne plaši i prati šta ovce rade, ako ih ne napada sumanuto, nego ga možete vratiti kad krene na njih, bit će nešto od njega. Ako je pas izričito plašljiv ili agresivan na način koji se ne može tolerilati - ne treba ni započeti obuku. Ova neobuzdana agresivnost se lako vidi, ali se mora malo pojasniti. Ako je pas temperamentan, ali u svojim napadima ne ide u centar stada, da rastjera ovce, nego ide po jednom ili drugom boku to je u redu. Pas koji nije pogodan za tjerača izdvaja iz stada po jednu ovcu i juri je do njene iznemoglosti i ne sluša nikakve komande. Normalno, sa takvim psom niko neće riskirati zdravlje svojih životinja.


Molnar Jozsef
Kako sve ovo izglega u praksi- u svakodnevnom životu?
Pastir, kome je poverena obuka mladog psa, štene u starosti od 3 meseci počinje voditi sa stadom. U toku dana pušta ga da se upozna sa starijim psima, sa okolinom, sa ovcama. Povremeno (nekoliko puta na dan) poziva ga k sebi, stavi mu povodnik, štene je jedno vreme na povodniku, kasnije ga opet pušta da sam istražuje okolinu. Ovo traje oko dva tjedna, za koje vrijeme pas već prati šta ostali psi izvode na razne komande, usput zna da mora slušati gazdu, kao i svi ostali. Nakon toga mu se da prilika, da i sam učestvuje u tjeranju. Pastir stalno prati njegove akcije, i po potrebi ga ukori ili pohvali. Sa 6-7 meseci može se prvi put probati bez pratnje starijih pasa, kako se učenik ponaša. U 90% slučajeva ne trebaju nikakve naknadne korekcije - pas tjerač je spreman za radni staž. Smatra se u krugu pastira, pas do 7 mjeseci mora biti kompletno pripremljen.






