top of page

Kada je kupanje završeno, treba temeljno iscijediti pulijevu dlaku. Počinjemo odozgo i postepeno sve do nogu iscijedimo što više vode. Može se koristiti i ručnik kod iscjeđivanja dlake. Osim za vrijeme ljeta, mora se koristiti fen. U toku dana ponekad treba više puta fenom osušiti psa, i normalno ne puštati ga van, dok nije potpuno suh.

Na učestalost kupanja Pulija utječe više okolnosti:

-         na kakvom terenu puli živi

-         ulazi li u stan (krevet)

-         učestvuje li na izložbama

-         da li je bolovao od nečega (ili ako je ženka u pitanju-da li je nedavno bila u tjeranju, da li se oštenila nedavno)

Kupanje Pulija

Tekst objavio i uredio: Vatroslav Zuppa Bakša, Autor originalnog teksta: Erika Senteš,

Prijevod: Molnar Jozsef, 18.08.2013.

Tretman zapostavljenog pulija

 

U ovom slučaju, potrebne su nam škare zaobljenog vrha i kratkih krakova. U skladu sa stanjem pulija određujemo koliko ćemo odsječi dlake. Nekada se ostavi samo 2 cm, ali je i to bolje, nego da se pas šiša mašinom do kože. Ako postoje razlozi, psa treba ošišati do kože.

Nakon šišanja, zgnječenu dlaku “lomimo “ najprije na ploče, zatim na manje pletenice (pramenove). Na mjestima gjde ne možemo prstima lomiti dlaku, sječemo je škarama. Skratimo dlaku na glavi, i na nogama - pas nakon tretmana treba sličiti na mladog Pulija.

Generalno, može se reći da pulija treba okupati, kada je stvarno potrebno , a procjeniti kada je to, najbolje će znati njegov gazda.

Prije kupanja, treba dovesti dlaku u red, treba povaditi ostatke trave i ostale tvrde prljavštine. Takođe treba isprazniti analne žlijezde. Efikasan način da se puli okupa je taj da se u kadu sipa količina vode, koja će psa prekriti, ako ga okrenemo na bok. Neki čak sipaju toliko vode, da pas komotno stoji u vodi, a da mu je samo glava iznad vode. Naravno u vodu se stavlja šampon. Nekad treba više puta mijenjati vodu, da bi se sa pulijeve dlake sva prljavština skinula, bez ikakvog trljanja. Mjesta koja su više uprljana, možemo posebno šamponirati. Ovakva mjesta su prije svega brada, zadnjica, dlaka na grudima i ispod ušiju. Još jednom upozorenje: Ne trljati dlaku, pogotovo kod mladih pasa, jer će se upropastiti pletenice u formiranju.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na kraju kupanja psa treba temeljno istuširati. Van izložbene sezone i zimi,  može se koristiti i balzam, da bi se sanirale poslijedice učestalog kupanja sa šamponom. Balzam treba određeno vrema stajati na dlaci, a nakon toga slijedi temeljno tuširanje. Može se još koristiti i razrijeđeno pivo, pred izložbu da se dobije na tvrdnoći pletenica. Za jako uprljanu dlaku se koristi WU-2, a za manje uprljanu neki šampon sa lijekovitim biljem, dok za štenad može obični šampon za bebe. Od raznih balzama, najbolji je Swarzkopf Gold.

 

Poslije kupanja mogu se šape i nokti dovesti u red. Polusuha ili suha dlaka može se još jednom cijepati. Kod odraslih pasa je potrebno više dana da bi pletenice povratile prvobitni volumen. Puliji se kupaju 5-6 dana pred izložbu.

 

Protuparazitno kupanje se radi samo kod zapostavljenih pasa. Sredstva, koja se koriste: Neostomosan, Neocidol. Poslije kupanja sredstva se nanose po uputstvima sa ambalaže I ostavljaju se na psu . Ne ispiru se.

Uvijeti držanja

 

Da bi se naslijeđena kvaliteta dlake mogla ''ostvariti'', potrebno je psu osigurati adekvatne uvijete držanja i pravilnu ishranu.

Pas je mesožder, pa shodno tome treba isplanirati njegovu ishranu. U pet shop-ovima postoji velik izbor proizvoda, koji će poboljšati kvalitetu dlake.

Psa trebamo zaštititi od vanjskih i unutrašnjih parazita. Čišćenje od glista se radi tabletama, a zaštita od buha spot-on preparatima. (Frontline, Virbac, Advantage, Ex spot)

Oči, uši, analne žlezde trebaju se redovno kontrolirati.

Dvorište gde puli živi treba redovno čistiti od raznih korova, grančica itd.

Autor originalnog teksta na mađarskom je Erika Senteš, vlasnica odg. "Rackaőrző", dipl. kozmetičar pasa.

bottom of page